Trail Running Series

Next date: Wednesday, September 02, 2020 | 06:00 PM to 08:00 PM

Two runners take part in a series race.

Registration is now open for the 2019 Series.

Explore Bear Creek Lake Park alongside fellow trail running enthusiasts and get a chance at winning prizes.

The city's popular Trail Running Series returns in September, with a race happening weekly on Wednesday evenings at 6 p.m. All races start and end at the Pelican Point picnic area and vary in distance from four to seven miles.

Registration and Cost

Cost

The park entrance fee is included in the cost of the race. You must show a copy of your registration receipt to receive free admission.

Single Race Cost

$25 cost per race. Race shirt not included.

Series Cost 

Series registration includes a free shirt. 
- $65 if you register before September 1.
- $70 if you register after September 1.

How to Register

Pre-registration is strongly encouraged. The Bear Creek Lake Park entrance fee is included in the cost of the race if you show a copy of your receipt. 

Register Online

Registration Link

Register by Phone

Call any of the city's Recreation Centers to register via phone:

Register on Race Day

In-person race day registration will be held at the gatehouse to Bear Creek Lake Park.

Trail Race Courses

2020 course maps will be posted prior to the start of the series.

Courses are tentative and can change based on weather conditions.

Trail Race Results

2019 Results: Race 4

September 25, 2019

WOMEN'S RESULTS

 Place  Last Name First Name Bib # Time
1 Amelia Shea 5348 26:44.5
2 DeDeyn Rachel 5312 28:22.6
3 Hurley Jennifer 5324 28:57.8
4 VanGheen Veronique 5358 30:55.7
5 Schlager Emily Grace 5345 30:58.3
6 Hammer Carla 5320 31:20.3
7 Bartek Angela 5302 31:59.6
8 St Pierre Dominique 5352 32:49.4
9 Ferrufino Ale 5317 32:55.8
10 Litherland Danielle 5331 33:10.1
11 Hancock Michelle 5321 33:40.8
12 Romero Rachel 5343 33:59.0
13 Smith Caitlyn 5351 35:20.6
14 Oliver Laura 5335 35:29.2
15 Ortiz Christina 5337 35:42.7
16 Cohen-Printup Elizabeth 5311 36:24.1
17 O'Rourke Christine 5336 36:28.5
18  Johnston Heather 5327 36:40.2
19 Williams  Laurie 5362 37:03.5
20 Politte Hollis 5339 37:11.8
21 Strebel Holly 5355 37:26.7
22 Wheatley Robin 5361 37:35.1
23 Kubaska Lisa 5330 38:36.7
24 Brown Talina 5304 38:39.5
25 Prejean Miranda 5340 38:46.8
26 Casey Melissa 5309 39:23.2
27 Johnson Tonya 5325 39:25.7
28 Henn Dianna 5322 39:27.5
29 Yeager Katy 5364 39:31.1
30  Huebner Julie 5323 39:46.9
31 Wilson Lisa 5363 39:47.5
32 Johnson Susan 5326 40:08.7
33 Kohnke Jill 5328 40:33.2
34 McMahon Sarah 5333 40:40.7
35 Delpiccolo Michelle 5313 41:05.9
36 Borcan Jennifer 5303 42:02.8
37 Babcock Susan 5301 42:08.4
38 Berke Shelby 6167 43:07.1
39 Fritton Heather 5318 43:25.9
40 Tronchin Francesca 5357  44:22.4
41 Schindler Joy 5344 45:10.1
42 Kostner Barb 5329 48:31.4
43 Scott Maddison 5347 48:38.6
44 VanNorman Keri 5359 48:50.5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MEN'S RESULTS

 Place  Last Name First Name Bib # Time
1 Fagan Dave 5375 24:31.3
2 Herring Sean 5379 24:53.7
3 Beiner Bryan 5369 25:15.8
4 Zolnikov Dan 6169 25:55.0
5 Fluker Bryce 5377 26:49.4
6 Holliday Adam 5381 27:00.3
7 Holcomb Brian 6168 27:01.5
8 Steffens Clint 5396 27:14.1
9 Spale Dan 5394 27:59.5
10 Stanciu Adrian 5395 28:35.6
11 Deemer Kenny 6180 29:01.3
12 Hardester Kurt 5988 29:04.7
13 Flink Brian 5376 29:23.1
14 Loehding Lance 5385  29:26.7
15 Politte Ted 5389 29:31.3
16 Rothenburger David  5392 29:38.2
17 Beinecke Craig 5368 30:01.7
18 Allison Eero 6170 31:51.6
19  Romero Diego 5391 32:07.4
20 Janssen Brian 6171 32:27.3
21 Connor Sean 5371 32:53.4
22 Wells Spencer 5398 33:26.5
23 Lei Christopher 5384 35:19.0
24 Harness Doug 5378 35:30.7
25 Jackson Dustin 5382 35:35.9
26 Reeves Odis 6101 36:12.1
27 Thomson Neil 5397 37:30.2
28 DeLaVara Juan 5375 38:17.7
29 Petee Nathan 5388 38:48.5
30 Divittorio Daniel 5373 38:52.2
31 Wheatley Daniel 5399 39:05.6
32 Mendez Michael 5387 39:52.9
33 Prior Bruce 5390 41:25.5
34 Manard William 5386 44:38.9
35 Brewster Berry 5370 50:02.3
36 Bakken Eric 5367 54:08.5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2019 Results: Race 3

September 18, 2019

WOMEN'S SHORT COURSE RESULTS

 Place  Last Name First Name Bib # Time
1 Hancock Michelle 6124 44:11.2
2 Schoenfeldt Nicolette 5964 45:24.3
3 Johnson Susan 6128 45:46.7
4 Smith Caitlyn 6148 48:24.1
5 Williams Laurie 6156 49:32.4
6 Wheatley Robin 6155 49:37.4
7 Strand Peggy 6150  49:38.3
8 Huebner Julie 6161 50:46.6
9 Yeager Katy 6158 51:53.3
10 Prejean Miranda 6140 54:11.3
11 Welch Laura 5927 52:59.0
12 Mcmahon Sarah 6135 53:41.6
13 Capraro Mallory 6115 54:24.0
14 Babcock Susan 6111 54:43.6
15 Delpiccolo Michelle 6120 54:56.4
16 Christensen Kristina 5892 55:11.7
17 Borcan Jennifer 6113 57:04.7
18 Stevens Cheryl 5923 58:51.8
19 Casey Melissa 6117 59:22.2
20 VanNorman Keri 6154 1.05:46.1
21 Kostner Barb 6131 1.07:43.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WOMEN'S long COURSE RESULTS

 Place  Last Name First Name Bib # Time
1 Shea Amelia 6146 51:03.8
2 DeDeyn Rachel 6119 52:11.1
3 Hurley Jennifer 6126 53:21.6
4 Hammer Carla 6123 59:27.2
5 Carlson Julie 6116 59:54.3
6 Carr Monica 5891 1.01:21.4
7 Bartek Angela 6112 1.02:46.7
8 Litherland Danielle 6133 1.03:17.6
9 Cohen Printup Elizabeth 6118 1.08:04.7
10 Rodriguez Christine 6142 1.08:15.6
11 Romero Rachel 6143 1.08:51.0
12 Strebel Holly 6151 1.09:06.5
13 O'Rourke Christine 6138 1.10:46.8
14 Garbrielson Christy 6122 1.10:18.8
15 Politte Hollis 5914 1.10:46.8
16 Ortiz Cristina 6139 1.10:59.8
17 Oliver Laura 6137 1.11:35.9
18 Johnston Heather 6129 1.12:21.3
19 Brown Talina 6114 1.12:25.0
20 Henn Dianna 6125 1.13:31.4
21 Johsnon Tonya 6127 1.13:32.3
22 Kubaska Lisa 6132 1.14:40.5
23 Kohnke Jill 6130 1.18:10.6
24 Wilson Lisa 6157 1.20:49.9
25 Tronchin Francesca 6153 1.23:19.5
26 Fritton Heather 6121 1.23:51.9
27 Schindler Joy 6144 1.25:25.6
28 Scott Madison 6145 1.33:46.5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MEN'S SHORT COURSE RESULTS

 Place  Last Name First Name Bib # Time
1 Wheatley Daniel 6108 52:58.8
2 Brewster Barry 5981 1.04:32.2

 

 

 

 

MEN'S LONG COURSE RESULTS

 Place  Last Name First Name Bib # Time
1 Fagan Dave 5985 44:34.2
2 Herring Sean 5990 44:44.5
3 Flink Brian 5986 46:50.1
4 Beiner Bryan 5980 46:57.8
5 Zolnikov Dan 6110 48:46.4
6 Holliday Adam 5992 49:56.4
7 Spale Dan 6104 50:41.6
8 Steffens Clint 6106 51:12.8
9 Stanciu Adrian 6105 51:53.4
10 Fluker Bryce 5987 52:23.0
11 Loehding Lance 5995 52:40.0
12 Politte Ted 5953 53:36.7
13 Rothenburger David 6103 54:54.4
14 Deemer Kenny 6160 54:55.0
15 Beinecke Craig 5979 57:46.6
16 Gonzales Rick 5993 1.00:31.7
17 Oliver Teague 6165 1.00:53.0
18 Edrich Rick 5984 1.01:11.6
19 Romero Diego 6102 1.02:01.9
20 Oliver Dustin 6166 1.02:30.5
21 Kazmier Phil 5945 1.05:14.0
22 Connor Sean 5982 1.05:54.0
23 Harness Doug 5989 1.06:25.4
24 Divittorio Daniel 5983 1.07:02.8
25 Spencer Zack 6162 1.07:06.3
26 Jackson Dustin 5944 1.08:13.0
27 Kerby Tony 6163 1.08:47.1
28 Lei Christopher 5994 1.10:29.8
29 Thomson Neil 5961 1.11:34.1
30 De La Vara Juan 5793 1.12:51.9
31  Lemonds Jeff 6164 1.14:38.8
32 Bakken Eric 5978 1.15:08.0
33 Mendez Michael 5998 1.16:54.5
34 Heywood Joseph 5991 1.17:12.8
35 Prior Bruce 5954 1.19:59.1
36 Manard William 5997 1.26:08.1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2019 Results: Race 2 

September 11, 2019

WOMEN'S Short course RESULTS

 Place  Last Name First Name Bib # Time
1 Hancock Michelle 5898 41:02.1
2 Skinner Terri 5863 46:16.9
3 Strand Peggy 5924 46:27.5
4 Wheatley Robin 5928 46:28.8
5 Mcmahon Sarah 5908 48:06.3
6 Young Kerry 5932 49:13.8
7 Thompson Deseree 5967 50:50.9
8 Casey Melissa 5831 51:12.8
9 Borcan Jennifer 5887 53:24.1
10 Delpiccolo Michelle 5894 53:29.9
11 Prejean Miranda 5969 54:08.7
12 MartÃ-nez-Caro Nubia 5907 59:19.5
13 St. Pierre Dominique 5922 41:40.8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Women's long COURSE RESULTS

 Place  Last Name First Name Bib # Time
1 Shea Amelia 5919 38:47.8
2 DeDeyn Rachel 5893 39:40.4
3 Hurley Jennifer 5900 40:14.3
4 Hammer Carla 5897 44:00.6
5 Pump Eva 5915 44:12.6
6 Carlson Julie 5890 45:38.9
7 Litherland Danielle 5906 46:21.2
8 Bartek Angela 5886 46:45.8
9 Nakauchi Laurie 5909 47:35.3
10 Johnson Susan 5902 48:15.1
11 Smith Caitlyn 5921 50:17.2
12 Romero Rachel 5916 50:26.8
13 Ortiz Cristina 5912 50:42.0
14  Williams Laurie 5929 51:28.8
15 Oliver Laura 5910 51:39.4
16 Cohen Printup Elizabeth 5833 52:09.6
17 Strebel Holly 5925 52:15.3
18 O'Rourke Christine 5911 52:33.3
19 Rodriguez Christine 5970 52:36.6
20 Gabrielson Christy 5839 53:33.6
21 Johnston Heather 5803 53:59.2
22 Brown Talina 5888 54:55.4
23 Kubaska Lisa 5905 55:28.3
24 Henn Dianna 5899 55:40.4
25 Johnson Tonya 5901 55:50.4
26 Capraro Mallory 5889 55:57.5
27 Yeager Katy 5931 56:55.9
28 Kohnke Jill 5904 57:10.1
29 Babcock Susan 5885 57:24.8
30 Ruetz Shawna 5966 58:37.6
31 Coleman Tiffany 5965 1.02:18.3
32 Wilson Lisa 5930 1.02:20.3
33 Tronchin Francesca 5870 1.03:10.7
34 Fritton Heather 5896 1.04:24.4
35 Schindler Joy 5917 1.05:25.9
36 Scott Madison 5918 1.08:35.5
37 VanNorman Keri 5926 1.08:36.8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

mEN'S SHORT COURSE RESULTS

 Place  Last Name First Name Bib # Time
1 Pistono Mike 5952 41:29.5
2 Skinner Ted 5972 42:21.5
3 Wheatley Daniel 5963 46:01.7
4 Bakken Eric 5933 48:36.5
5 Morton Patrick 5951 57:55.3

 

 

 

 

 

 

 

MEN'S long COURSE RESULTS

 Place  Last Name First Name Bib # Time
1 Fagan Dave 5796 34:10.3
2 Herring Sean 5942 34:23.1
3 Zolnikov Dan 5974 36:15.7
4 Beiner Bryan 5935 36:36.0
5 Flink Brian 5797 37:34.5
6 Fluker Bryce 5939 37:56.8
7 Spale Dan 5958 38:07.1
8 Holliday Adam 5943 38:14.7
9 Steffens Clint 5960 38:16.8
10 Stanciu Adrian 5959 38:34.5
11 Jensen Garth 5977 39:57.8
12 Loehding Lance 5948 40:42.6
13 Rothenburger David 5957 41:21.7
14 Hardester Kurt 5940 41:53.1
15 Beinecke Craig 5934 42:09.1
16 Romero Diego 5956 46:25.4
17 Spencer Zack 5975 46:31.9
18 Young Jamey 5880 46:38.7
19 Connor Sean 5937 47:09.1
20 Edrich Rick 5938 47:21.7
21 Vorhies Christopher 5962 48:42.3
22 Divittorio Daniel 5794 49:26.8
23 Reeves Odis 5955 50:14.4
24 Kowach Tim 5946 50:37.5
25 Mallory Joe 5973 53:08.6
26  Lei Christopher 5947 54:28.9
27 Jansen Josiah 5976 55:49.8
28 Mendez Michael 5950 58:43.4
29 Manard William 5949 1.03:56.9
30 Harness Doug 5941 1.05:25.5
31 Brewster Barry 5936 1.07:34.9
32 Deemer Kenny 5971 Late Start

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2019 Results: Race 1

September 4, 2019

Women's Results

 Place  Last Name First Name Bib # Time
1 Shea  Amelia 5862 27:44.1
2 DeDeyn Rachel 5834 27:54.1
3  Hurley Jennifer 5883 28:55.4
4 Pump Eva 5857 31:35.4
5 Kieborz Mackenzie 5845 31:43.8
Hammer Carla 5884 32:14.8
7 Carlson Julie 5829 32:39.7
8 Carr Monica 5830 33:13.9
9 Litherland Danielle 5848 33:32.0
10 Hancock Michelle 5840 33:36.3
11 Bartek Angela 5825 34:23.9
12  Strand Peggy 5868 34:28.5
13 Nakauchi Laurie 5851 34:44.3
14 Johnson Susan 5843 35:40.2
15 Romero Rachel 5858 35:43.2
16 Ortiz Cristina 5854 36:19.9
17 Williams Laurie 5875 36:48.7
18 Wheatley Robin 5874 37:14.2
19 Smith Caitlyn 5865 37:20.9
20  O'Rourke Christine 5853 37:30.8
21 Johnston Heather 5844 37:33.8
22 Strebel Holly 5869 37:37.1
23 Politte Hollis 5856 38:23.3
24 Oliver Laura 5852 38:25.1
25 Kubaska Lisa 5847 38:31.8
26 Babcock Susan 5823 39:30.5
27  Welch Laura 5873 39:55.4
28 Capraro Mallory 5828 40:01.7
29 Yeager Katy 5877 40:17.8
30 Brown Talina 5824 40:18.6
31 Johnson Tonya 5842 40:21.3
32  Henn Dianna 5841 40:24.1
33 Kohnke Jill 5846 40:44.0
34 Mcmahon Sarah 5850 41:22.9
35 Christensen Kristina 5832 41:39.5
36 Borcan Jennifer 5826 41:42.1
37 Feigles Erika 5837 42:12.8
38 Young Kerry 5879 42:48.3
39 Wilson Lisa 5876 42:52.8
40  Stevens Cheryl 5867 46:11.2
41 Fritton Heather 5838 46:31.9
42 Schindler Joy 5859 46:49.8
43 Slavinski Lisa 5864 47:43.4
44  Pistono Madeleine 5855 48:01.6
45 St Pierre Dominique 5866 48:02.4
46 Scott Madison 5861  48:19.3
47 VanNorman Keri 5872 49:00.5
48 MartÃ-nez-Caro  Nubia 5849 50:29.4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MEN'S RESULTS 

Place

Last Name

First Name

Bib #

Time

1

Herring

Sean

5801

25:37.3

2

Beiner

Bryan

5790

26:26.2

3

Holliday

Adam

5802

27:09.8

4

Stanciu

Adrian

5816

27:28.4

5

Fluker

Bryce

5798

27:31.0

6

Spale

Dan

5815

27:44.3

7

Steffens

Clint

5817

27:48.3

8

Politte

Ted

5812

28:31.1

9

Loehding

Lance

5806

29:09.5

10

Hardester

Kurt

5799

30:13.3

11

Beinecke

Craig

5789

30:23.2

12

Rothenburger

David

5881

30:29.8

13

Kazmier

Phil

5804

33:00.2

14

Edrich

Rick

5795

33:08.6

15

Romero

Diego

5814

33:46.9

16

Connor

Sean

5792

34:14.0

17

Vorhies

Christopher

5819

34:23.6

18

Harness

Doug

5800

35:08.2

19

Reeves

Odis

5813

35:28.9

20

Lei

Christopher

5805

37:05.8

21

Jackson

Dustin

5803

37:29.3

22

Thomson

Neil

5818

38:13.0

23

Bakken

Eric

5788

39:57.4

24

Wheatley

Daniel

5820

40:21.9

25

Prior

Bruce

5811

42:04.0

26

Mendez

Michael

5808

42:30.2

27 

Manard

William

5807

45:18.9

28

Pistono

Mike

5810

48:03.8

29

Chambers

Tom

5882

48:12.4

30

Morton

Patrick

5809

48:35.6

31

Brewster

Barry

5791

50:45.3

When

  • Wednesday, September 02, 2020 | 06:00 PM - 08:00 PM
  • Wednesday, September 09, 2020 | 06:00 PM - 08:00 PM
  • Wednesday, September 16, 2020 | 06:00 PM - 08:00 PM
  • Wednesday, September 23, 2020 | 06:00 PM - 08:00 PM

Location

Bear Creek Lake Park, 15600 W. Morrison Rd. , Lakewood, CO 80228  View Map

Google Map

Add to Calendar

Fields marked as 'Required' must be completed

Email Address*(Required)

Enter your email address or your friend's email addresses all separated by commas.

Invitation Date*(Required)

This event occurs over multiple dates. Please select which date you want an invite for.